OŽUJAK, 2026
P
U
S
Č
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

APSURD-SATIRICOM

25
LIPANJ
2026
25 / LIPANJ / 2026

Imao sam na blog hr-u u zadnjim periodima 2024 post o jednoj sasvim drugačijoj radio-drami od svih ostalih ranije objavljenih "slučaj P"

 

  Trowback na Alanfordofsku situaciju u filmu "zbog tebe" kadar "to se tako ne radi" urnebesna situacija neuspjelog pokušaja pljačke potencirane neočekivanom reakcijom mete napada. U biti zajebancija, neka vrsta satiricoma koja je i izvorno kao ideja bila da bude humoristična ali ima doticaja sa stvarnošću-u jednom pogledu ali o tome nešto kasnije. Uvodno da dam svoj osvrt na jednu bljezgariju koju sad ne mogu izguglat a ostala mi je negdje u arhivi sivih stanica. Elem referenca kritičarskog piskarala na baš tu scenu o kojoj je linkani post gore-svodeći istu na totalni promašaj jer eto klatež ne zna bolje nego srati kad ništa i ono najjednostavnije je kopča. Iako je scena u humorističnom tonu pozadina priče je poprilično ozbiljna i realna, a neočekivana reakcija cure koja je bila meta napada je iako skroz naskroz nevjerovatna potencijalno moguća iako su šanse za to promil. Ali poanta je stavljena na humoristički kontekst scene same koju treba i sagledavati kao oblik satire alanfordofske forme. A post koji je uslijedio spontano nakon njega bio je suradnja s Isabelči ja sam ideju inicirao ona potpisala i post je zapravo njen projekt u kreativnom smislu. Naša verzija je bila s namjerom eksperimenta i zabave ali i isticanja ozbiljnosti situacije koja je zakopana ispod tog humorizma. Na ovo se vraćam prigodno jer je "slučaj P" radio-drama o kojoj je večerašnji šou ima neke identične situacije kao u filmiću

 

S referencom na kratak film A produkcije nastalom izrezivanjem jednog filma iz omnibusa od 5 različitih a tematskih povezanih filmova u kojima je zajednička crta-ljubavni odnosi veze sex i sve što ide uz to. Podloga za tako nešto ne bi bila praktična da konkretno ta scena nema taj satirični alanfordovski faktor crnog humora i apsurdne situacije neočekivanih reakcija u kojoj Iva koja je meta napada wanabe pljačkaša ima totalno nečekivanu reakciju. Ali o filmu drugi put primjetili ste da reprizni postovi sa starog bloga ne idu nužno uvijek kronološki ali obećajem da ću poraditi na tome!

 

Imao sam na tom kokretnom mjestu i izdvajanje o drami samoj:

 

 "Jedan običan pokušaj pljačke trgovine pretvara se u nadmudrivanje dvoje promašenih studenata, psihoanalizu depresivnoga mladog čovjeka, pokušaj prikrivanja zločina, ljubavnu uvertiru i još koješta s neobičnim ishodom.
Dramski tekst Sonje Krivokapić neobična je dramska igra s naizgled običnim ljudima i situacijama ispunjena apsurdom i humorom. 
Igrali su: Frano Mašković, Iva Mihalić, Saša Buneta, Sreten Mokrović, Borko Perić, Tomislav Martić i Alen Šalinović
Redatelj: Petar Vujačić, tonmajstor: Miro Pijaca, glazbeni dramaturg: Maro Market"

 

APSURD-SATIRICOM - slika 1
Slika 1

 

  Jedan pljačkaš i vječni student.

 

APSURD-SATIRICOM - slika 2
Slika 2
 

 

studentica filozofije na 4.godini i zaposleica trgovine u kojoj se odigrava urnebesna pljačka

 

 Kao glavne uloge u urnebesnoj situaciji pljačke identične ni manje ni više nego Alanfordovskoj siutaciji. Elem drama pozivam na izdvajanje pola sata vremena da se kompletna presluša

 

 Tok  drame tok satire kreira urnebesne situacije i čiste neočekivane psihologiije likova prve minute izuzetno napete dok se u priču ne upletu i ostali likovi (potencijalni kupci) koji na neočekivan način svjedoče situaciji. 

 



Studiram bez perspektive sam, pljačkam ali reakcija druge strane je totalno neočekivana! Jel ona mene zajebava? Ali ok ipak zna za Kanta i Hegela i a marksistica je po uvjerenju. Ali kako se to ponaša? Pristaje na sve! Pa jebemu mater upropastila mi je cijelu pljačku iače sam filozof ali kakva je ovo filozofija svi znaju kako se kad te pljačka trebaju ponašati osim nje! Lagano podsjećam na onog pacjenta iz filma koji ju je pokušao opljačkati u garaži šoping centra samo što je on amater očajnik koji prvi put pljačka, a ja sam uhodan ja čak i pucam iako se kunem da neću a efekt mi je isti kao i s tim amaterom iz podzmene garaže. Ok on je u goroj situaciji od mene ali da se bar ona svađala samnom ali ne ona mi je na prvu dala pare! Ne ovo nije situacija za ljude evo sad je počela i plakat zbog mog zajebanog temperamenta a ne što ja imam pištolj u ruci ovo je sve tako sjebano što je meni ovo trebalo.

Ali koja identična situacija u oba slučaja neuspješne pljačke u filmskoj varijanti a ne nećeš ti mene pljačkat ne dam se ja zajebavat a i nije zapravo pljačkaš samo očajni pikzibner u trenutku slabosti, ovaj u radio-drami je filozof. A imamo još pridošlica ovdje, ma super sad imam i jednog histeričnog redikula iako sam deset puta ponovio da neću pucat ali konstatntno histerizira, pa stvarno i ja znam jebeno izabrat trgovinu bolje da sam opljačkao kiosk. 
 
 Dosta je zajebancije, prijavio sam onda da nisam uspio odoljeti a da na istu satiričnu foru ne izanaliziram asocijacije koje su mi se s radio-dramom i spomenutim filmićem refleksno spojile. Ozbiljno sasvim jer stvar i je ozbiljna the point is-psihološka pozadina svakog od uloga. Prvo što se uočava-razlike u karakteru, rekacija ne stresni događaj, antagonizmi na relaciji očekivanih i neočekivanih reakcija. Na istom mjestu u praktički isto vrijeme našlo se njih petoro sa svaki svojim pogledom na situaciju i događaje +poprilična doza psihologiziranja samo ne kroz ozbiljnu nego humorističnu satiricom formu. 
 
Jedna sasvim drama drugačije forme od ozbiljnih ranije objavljenih na koje ću se vratiti isto vjerovatno ovako nasumičnim redom pošto će u reprizni materijal sve ono što je podložno kategoriji konstantne aktualnosti ali osim ove vrhunske satirične senzacije imam potrebu skrenuti pažnju na još jedan satiričan projekt. Oni koji prate blog pratili su i moj post o gadostima samozvanog generala iz jedanaestice post se zvao dvostruki blam  razina 1 nakaradne bolesne izjave kao vječni spomenik debilizmu razina 2 što je ista njegova nakaradna grupa-a i on sam na najjače isprdan u projektu prime timea zovica-šinobus 22 na kojoj je izvedena subverzivna metoda ismijavanja primitivizma na najjači mogući način. Dovedeni su likovi do groteske prvo preimenovanjem frupe iz tram 11 u šinobus 22 Target u Parket General Woo u Am+dmiral bu. Sva njihova kmečanja o "cenzuri" zbog širenja nakaradnih svjetonazora su posrana kroz filter da se sami iz svog svnetonazora ismijavaju. Idemo na par visokih mjesta 
 
"Recimo u pjesmi vruča čuča  prozivamo saborskog zastupnika domovinskog pokreta Dreleta što se devesčetvrte sprdao s thompsonovim čavoglavama s pjesmom čavel v glavi thompson je na frontu ne može ni do zubara doć a Drele se sprda"
 
Situacije se samo nižu u sve više i više apsurdnih situacija elem na ljigave stihove o "mitu iz Jasenovca parodija stvarnog stanja stvari je dovedena do još jedne apsurdne razine. PŠK kao poznato dno od nazovi pjesme ovdje je preimenovano u LŽP
 
"Pjesma LŽP a što to znači? Liži pičku. Mi ne volimo te lgbt fore s pušenjem kurca imati te prive je poremećaj u ponašanju ne kažemo da ih treba sve ubit ali-treba se reći neka pametna riječ o tome zato kažemo lžp pravi desničari i hrvati lžp"
 
"Razumijem vi u toj istoj pjesmi admirale kažete sljedeći stih "Maček cvetkovići nema vam banovine ni na igrici ližite pičku za latinicu na milici kakvoj milici" ulica Milice Janković u Beogradu to je poruka ovim jednicima na tobože desnici što sanjaju nekakvu banovinu Hrvatsku koja je dogovorena u Beogradu ali to je sitna Hrvatska nama treba ona najveća. Poglavnikova dakle aa ma jok kralja Petra Krešimira četvrtog ta je bila najveća" 
 
"A možda i najviše kontorverze izazvao je vaš stih "ne voliš šah al dobro složiš mat da brata voli brat mit je kao drugi svjetski rat" Hoćete reći da je drugi svjetski rat mit? Pa sigurno da je naravno cenzuriraju se znanstvenici koji o tome govore a ima ih događaj drugog svjetskog rata je mit koji je nastao dogovorom komunjara i bankstera čista manipulacija ali to se nije dogodilo pa gjde su ti mrtvi kažu da ih je bilo 51 miijon ajde raskopaj mi sve da vidim 51 milijon trupala leševa a ne usude se jer znaju da ih nema"
 
Ovo je već bio vrhunac subverzije idemo na još jedno žestoko mjesto i onda se vraćam na slučak P s kojim sam počeo.
 
"Imate li što reći za kraj parkete? Samo za kraj meni omiljene admiralove stihove   "Josipovićo sori što ti nisam na spotu ne virim iz šipka jer ne podnosim sramotu imamo bif znam da imamo probleme ne prodajem guzicu za jebene tantijeme ko trlja ruke buksa lovu na zampu skupljaju mu zlato nacisti za papu a neko dobro plaća da mu više vrte stvari da platinastu ploču proda ko superstar Tuđman Vukovar neki romi klince ko Šušak Posavinu Pavelić dalmatince veliki domoljubi odgajaju djecu što nakon škore režu žile na cecu onda ide thomspon onda lepa brena plesni podij pliva od izrezanih vena ništa kontra gena čačkaju si anuse vade govna da kloniraju retarduse"
 
Što je zajedničko radio-drami i prime timeu ? Isti satirični skalpel i   bljesak totalno drge interpretacije-razvoja događaja od očekivanog. Imamo curu koja je studentca na četvrtoj godini filozofije radi preko studentskog ugovora u trgovinu upada joj naoružani pljačkaš s pištoljem prijeti psuje traži pare ona pare da ali ovom nije po volji. Ona se pazi-nije branila nije se svađala samo tako na sve pristaje to on ne može smatrati pljačkom jer se ona nije borila sve na sve je pristala. Pa red filozofskih rasprava interkacije s drugim kupcima u naočekivanoj situaciji satiričnih apsurda zajednička je korelacijska točka sa prime-time shwoom iako dvije raličite stvari bezični satiričan kontekst im je poveznica-u prvom slučaju životno filozofska neočekivana u drugom politička sa tenecnijom zajebancije iz samih tramovaca na način da oni sami svoja nakaradna uvjerenja pljuju. Oba projekta imaju svaki na svoj način za temu kompleksnosti apsurdnog vremena i situacija samo što su apsurdi dovedeni do vrhunca-pljačkaša koji pretendira formi i sadržaju više nego pljački samoj raznim likovima ljudi različitih profila a kojima su reakcije na scenu koju vide ko da su se našli u uobičajenoj situaciji psihijatar pisac ovaj onaj jedna s krizom u braku jedna pravi pljačkaš drugi koji se u ulogu pljačkaša sam ubacuje iako s istom nema veze od pčetka do kraja drame nevjerovatne apsurdne scene se samo redaju. Reaktualizirano sad tipkam dotični post i spajam sa natruhama novog ovdje ranije objavljenog da se 2 satrirčna projekta povežu iako su formom drugi koncepti ali satiričan sadržaj i scenarij im je poveznica. Radio-drama u satiričnoj formi je osvježenje od svih prije rezmiranih na starom blogu iz pozicije crnog humora i provokacije stavlja na metu problematizacije psihologiju likova i njihove neočekivane reakcije. Po principu o ozbiljnim stvarima na totalno parodijski način. Bilo da je situacija općenita od besperspektivnosti vječnog studenta koji formu stavlja ispred interesa do parodiranja političko/ideoloških gnjusarija satira je specifično sredstvo sa sakrazmom na najvišoj razini to je ono što je kod tog žanra atrktivna stvar i taj element provokacije bez kojeg bi se skroz-naskroz izgubio taj kreativan koncept kao podžanr dramske umjetnosti politički nekorektne emisije serije radio-drame filmovi provokacija koja je druptvu kronično potrebna koja je koroetiv jer to i je poanta svake dramske umjetnosti analiziranje stanja u društvu i korekcija i kroz tu formu parodiranja i ismijavanja sasvim legitimna i potrebna metoda čijim zabranama pretendiraju zabranitelji i njima slični. A pod videom se daju čitat i takvi ignorantski i zašto ne nazvat stvar pravim imenom-kretenski komentari.
 
 "Izmišljena priča, koja je jednako opasna kao stvarni događaj. Star sam preko 65 - i prestravljen..."
 
S ovakvim mentalitetom bi vremenom došli do situacije kad bi svaka satira svaki prenaglašeni apsurd kojem je korijen sama apsurdnost društva kao legitimna satirična projekcija bila zabranjena zbog sumanutih interpretacija kojekakvih 70+likova koji nemaju blage veze o umjetnosti uopće o satiričnoj radio-drami još manje pa mantraju prazne priče o "opasnostima" takvih izvanrednih projekata. Kod mene je to esej od 10 kartica kod normalnog djela publike je samo poanta u formi komentara.
 
  "Ovo je komedija apsurda ... Koja se bavi apsurdima stvarnog života..."
 
Pametnom više nego dovoljno i sve se čita iz tog jednog komentara dok blesavim  misinterpretacijama 
   podvaljivačima i puštačima magle kojima je jedina intencija u svoje sumanute konstrukte uvjerit sve oko sebe neće kamion ovakvih jednostavnih argumenata biti dovoljni. 
 

 

 

 

 

 

 

98
Komentari (3)
Komentari:
TEATRALNI 25.06.2026 11:07
Eto da se i ovo proba-vidim dosta ekipice s blogspota je ovdje pa rekoh da se ubacim premda sam ovdje iz istih razloga kao i NF. Snađoh se nekako ali zasad ostajem na blogspotu
Kejtoo 25.06.2026 14:52
Ovdje mi se sviđaju Notifikacije i još neke stvari su bolje riješene nego na blogspotu, imamo i naslovnicu pa lakše pratimo što se zbiva, meni je ovdje bolje :) Samo da se malo razglasi da se i drugi blogeri počnu skupljati :)
TEATRALNI 25.06.2026 16:19
A štajaznam sad sam ponovio najaktualniji post objavljen na blogspotu s promilom reaktualizacije i dodavanja izvorno objavljenom s blog.hr-a da vidim kako to i ovdje funkcionira ali nisam osobno od skakanja s domene na domenu pa nekako sumnjam da ću napravitit iznimku (iako sam sumnjao da ću se ovdje uopće i prijaviti ali eto i to se dogodilo znatiželja (ni)je ubila mačku :D) stvar je u tome što se uz spomenuto prebacivanja amo-tamo nisam nešto motiviran objavljivati paralelno na više mjesta a ako bi se prebacivao ovdje u tom slučaju bi morao zduplirat svih 20+komada postova objavljenih tamo a to bi mi poremetilo kronologiju objava. Ništa još ne govorim kategorički vidjet ću razvoj situacije na obje platforme tako da će i to biti odlučujući faktor. Inače na naslovnicu ne patim dobro funkcioniram snalaženjem i bez nje i pored 8 godina bloganja s njom ali zgodno i praktično da je ovdje ima :)